1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

OSİAD'ın 22. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

PDF Yazdır e-Posta

OSİAD GENEL KURULU YAPILDI

 

 

Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (OSİAD) 22'nci Olağan Genel Kurulu, OSİAD Konferans Salonunda yapıldı.

Genel Kurula CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Çırak Eğitim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç, Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, OSBDER ve Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, S.S. Orta Büyüklükte Yapı Kooperatifi Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, OSİAD A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Akman Karakülah,  S.S. OSİAD Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Ahmet Şevki Oğan katıldı.

Kongrenin açılışını yapan OSİAD Başkanı Adnan Keskin, yerli ürünlerin tercih edilmesi konusunda hükümetin bir çok genelge yayınladığını hatırlatarak, savunma sanayi ve otomotiv sektörü başta olmak üzere bazı sektörlerde yerlileştirme oranlarının yükseltilmeye çalışıldığını kaydetti.

Kamu İhale Yasası ve Kamu Alım İhale Sözleşmesi'nde 2003 yılında yapılan değişiklikle kamu ihalelerinde ve alımlarında yüzde 51 yerli alım şartı getirildiğini anımsatan Keskin, "Ancak gelin görün ki uygulamada ne bu genelgeler, ne de diğer yasal düzenlemeler dikkate alınıyor. Kamu kurumları, muadili olmasına rağmen ithal ürünleri tercih ediyor. Örneğin, Türkiye, bir taş zengini olmasına rağmen Çin'den taş ithal ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Keskin Ankara metrosu ihalesini kazanan Çinli firmanın, Ostim'deki raylı sistem kümelenmesini dikkate almadığını ve yüzde 51 şartına uymadığını savundu.

Keskin, OSİAD'ın, sadece sorunları tespit etmediğini, imkanları çerçevesinde çözüm de bulduğunu anlatarak, "Kadına yönelik şiddetle ilgili bir proje hazırlayıp AB'ye sunduk" dedi.

 

Toprak: Sanayiciye sahip çıkmamız lazım

Genel kurulda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Türk sanayicisinin ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını ifade etti. Toprak, "Sizin yaptığınız her ihracat Türkiye'de bir atölyenin çalışması demek. Sizin yaptığınız her bir liralık ihracat Türkiye'de bir vatandaşın iş bulması demek, o bir vatandaşın iş bulması da ailenin tenceresinin kaynaması ve o ailenin mutluluğu demek. Ülkede mutluluk ailede başlar eğer aile mutluysa ülke mutludur" ifadelerini kullandı.

"İktidar muhalefet ayrımı yapmadan Türk sanayicisine sahip çıkmamız lazım" diyen Toprak, CHP'nin "Türkiye bir krize girsin iktidar puan kaybetsin ben geleyim gibi" anlayışının olmadığına dikkati çekti.

Toprak, CHP olarak Türkiye'nin önünü açacak yasalara destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Üretim merkezlerinin batıdan doğuya doğru kaydığına işaret eden Toprak, "Türkiye burada güçlü ekonomisiyle tutunmak zorunda. CHP olarak hiç bir parti ayrımı yapmadan hangi partiye oy verirseniz verin biz sizleri desteklemek istiyoruz. Biz güçlü Türk ekonomisini yaratmak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Özdebir: Türkiye sanayide ciddi mesafeler aldı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'nin sanayide ciddi mesafeler aldığını belirterek, Türk savunma ve havacılık sanayisinin her geçen bilinirliğinin arttığını söyledi.

Özdebir, 2012'nin iç piyasaya üretim yapan işletmeler için zor geçtiğini ifade ederek, "Şu anda para politikasını yönetenlerin tavrında çok büyük bir değişiklik gözükmemekte. Bu bize 2013 yılının da aynı şekilde gitme tehlikesini gösteriyor. Bu anlamda bizim önümüzü açacak tedbirlerin bir an önce alınması lazım" diye konuştu.

 

Keskin: Tasarruflar azalıyor

OSİAD Başkanı Adnan Keskin, yerli ürünlerin tercih edilmesi konusunda hükümetin bir çok genelge yayınladığını hatırlatarak, savunma sanayi ve otomotiv sektörü başta olmak üzere bazı sektörlerde yerlileştirme oranlarının yükseltilmeye çalışıldığını kaydetti.

Kamu İhale Yasası ve Kamu Alım İhale Sözleşmesi'nde 2003 yılında yapılan değişiklikle kamu ihalelerinde ve alımlarında yüzde 51 yerli alım şartı getirildiğini anımsatan Keskin, "Ancak gelin görün ki uygulamada ne bu genelgeler, ne de diğer yasal düzenlemeler dikkate alınıyor. Kamu kurumları, muadili olmasına rağmen ithal ürünleri tercih ediyor. Örneğin, Türkiye, bir taş zengini olmasına rağmen Çin'den taş ithal ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Keskin Ankara metrosu ihalesini kazanan Çinli firmanın, Ostim'deki raylı sistem kümelenmesini dikkate almadığını ve yüzde 51 şartına uymadığını savundu.

Keskin, OSİAD'ın, sadece sorunları tespit etmediğini, imkanları çerçevesinde çözüm de bulduğu

 

Başkan Yaşar: Üretene destek yok

Genel kurula, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, demokratik kitle örgütlerinin bağımsız ve özgür olması halinde demokrasinin kökleşebileceğini söyledi. Memur şehri Ankara’nın artık sanayinin şehrine dönüştüğünü ifade eden Yaşar, üretenlerin kaybettiği bir dönemin yaşandığını, köylerin boşaldığını, tarım ve hayvancılığın öldüğünü söyledi. Televizyonlarda her şeyin güllük gülistanlık gösterilmesinden yakınan Yaşar, teşviklerin de tabana yayılmadığını, sıkıntı içindeki firmaların teşvik sisteminden yararlanamadığını anlattı. Yenimahalle Belediyesi’ne 10 bin üzerinde üniversitelinin iş bulmak için başvurduğunu dile getiren Yaşar, Ankara’daki çarpık sanayileşmeden de dert yandı. 

 

Aydın: OSİAD’ın bölgeye katkısı büyük

 Ostim Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın, OSİAD’ın Ostim’le bütünleşmiş bir dernek olduğunu ve bölgeye katkılarının büyük olduğu hatırlatarak başladığı konuşmasını “Ostim, Ankara’nın sanayileşmesinde önemli bir merkezdir. Ostim, Ankara’nın diğer yerlerine gitmiş firmaları da Ostimli kabul ediyor, Ostim’de büyüttüğümüz firmaların gururunu yaşıyoruz” diyerek sürdürdü.

Savunma ve havacılık alanında işbirliği toplantıları organize ettiklerini, son toplantılarda 4 bin iş görüşmesi yapıldığını dile getiren Aydın, Ankara metrosunda yüzde 51 yerli ürün şartına rağmen Çinli firmanın güçlük çıkardığını söyledi. Aydın, “Ne yazık ki, eli çantalı adamlar, maliyeti sıfır olan adamlar, bizim aleyhimizde konuşabiliyor” dedi. 

 

AOSB Başkanı Tuncay: Kuluçka merkezi olacağız

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Türkiye’de artık ak ve karanın tartışıldığını belirterek “Bugün, siyah denilen şeyin beyaz, beyaz denilen şeyin de siyah olduğunu tartışır hale geldik. Son gelişmelerden kaygılıyız” dedi. Ostim’in adeta bir okul olduğunu hatırlatan Tuncay, Anadolu OSB’yi kurduklarını, AOSB’nin büyümek isteyen firmalar için kuluçka merkezi olacağını söyledi. Ülke kaynaklarının iyi yönetilmesi gerektiğine dikkat çeken Tuncay, Eskişehir yolunda, şimdi sökülen çelik kafes için belediyenin 60 milyon lira harcadığını, 15 bin kişinin istihdam edileceği Anadolu OSB’nin altyapısı için ise 90 milyon lira civarında bir para harcadıklarını belirtirken “Ankara’nın kaynakları iyi kullanıldığında önemli şeyler yapılır” diye konuştu. 

 

Akyürek: Temsilde bizi de düşünün

OSİAD’ın Onursal Başkanlarından Mehmet Akyürek de Ostim ve İvedik’te 15 bin işletmenin bulunduğunu belirtti ve siyasette iş dünyasının temsilcilerine de yer verilmesi gerektiğine dikkat çekti. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni yönetim:  

22. Olağan Genel Kurul Divan Başkanlığını OSİAD Onursal Başkanlarından Sait Ulusoy yaptı. Dİvan Başkan Yardımcılığını ise Hasan Gürel ve Bülent Vural yaptılar. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından seçimlere geçildi.

Tek adayın yer aldığı seçim sonunda Keskin’in başkanlığındaki OSİAD yönetim kurulunda Ahmet Kurt, Emrullah Balıkçıoğlu, Serhad Şahin, Ahmet Erbasan, Atila Çınar, Yeliz Özkaraoğlu, İsmet Beyazkılıç, Süleyman Ekinci, Tamer Tuğlu ve Esat Hisarcıklılar yer aldı. Denetim kuruluna ise Mert Taş, Ayşegül Çakmak Genç ve Kemal Özdem seçildi.

 

Teşekkür plaketi: 

Genel Kurulun ardından Önceki dönem yönetim kurulunda bulunan ancak bu dönem görevlerini yeni Yönetim Kurulu üyelerine devreden üyelere Hizmetlerinden dolayı Teşekkür plaketi sunuldu.

kalkinma-ajansi-banner

İÇASİFED,Ankara Kalkınma Ajansı Üyesidir.

Dili Değiştir

EnglishArabicBulgarianCroatianCzechDanishDutchFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanishSwedishCatalanFilipinoHebrewIndonesianLatvianLithuanianSerbianSlovakSlovenianUkrainianVietnameseAlbanianEstonianGalicianHungarianMalteseThaiTurkishPersianAfrikaansMalaySwahiliIrishWelshBelarusianIcelandicMacedonianYiddishArmenianAzerbaijaniBasqueGeorgianHaitian CreoleUrduChinese (S)Chinese (T)

Uzayçağı Caddesi No:12 06370, Ostim, Ankara                  Tel: 0312 385 87 95 Faks: 0312 385 87 94